ניתוח שפת גוף ככלי חקירתי

 

תשאול, בין אם מתבצע באופן סמוי או גלוי הינו כלי שימושי ויעיל כחלק מאיסוף מידע אשר במהלכו על החוקר להבין האם האדם הנחקר דובר אמת או שקר.

אחד הכלים העומדים לרשותנו לצורך כך הוא ניתוח שפת גופו של הנחקר.

כבר בשנת 1942 ,מצא החוקר ג'ון רייד (אשר פיתח את מודל 9 השלבים בתשאול חקירתי) קשר בין תוצאות בדיקות הפוליגרף של חשודים ובין סממנים התנהגותיים שלהם.

תוצאות המחקר הראו כי מרבית החשודים שאובחנו כדוברי שקר בבדיקת הפוליגרף, אובחנו ככאלו על ידי המעריכים כבר בראיון המקדים בהתבסס על התנהגותם.

מי שיאמר שאדם אשר מגרד באפו או שמבטו מוסט, משקר באופן חד משמעי - אומר שקר בעצמו.

חשוב לזכור כי בבואנו לנתח את שפת גופו של האדם העומד מולנו יש לזכור כי אין סימן אחד שמעיד על שקר או אמת. יש צורך להביט על התמונה בכללותה, על נסיבות המקרה ועל אישיותו והרגליו של האדם שמולנו בניתוח הסיטואציה הספציפית.

ניתוח עקבי בו זמני של ערוצי התקשורת האנושית עשוי לסייע לחוקר באיתור פערים במסריו של הנחקר ובכך ללמוד על מצבו הנפשי-רגשי בזמן החקירה.

הסימנים בשפת גופו של האדם חשובים, אך חשובים לא פחות השינויים בסימנים אלו.

אדם דרוך ותזוזתי באופן קבע סביר שהעובדה כי הוא מזיז את רגליו ללא הפסקה לא תעיד על שקריו , אולם שינויים קיצוניים בתזוזותיו יספקו תמונת מצב לגבי יחסו לסיטואציה הספציפית.  

בדיוק באופן הזה עובד מכשיר הפוליגרף אשר מאפיין את מצב גופנו בשגרה ויודע לאתר שינויים פיזיולוגים עדינים ובלתי נשלטים, אשר מופעלים ברגע שאדם משקר או נלחץ.

אז על מה עליכם להסתכל בכדי להיות "פוליגרף אנושי" ?

תנועות לא מודעת.

תזוזות חוזרות ונשנות כמו תיפוף על השולחן, הקפצת הרגל ורעד הן חלק מתזוזות לא מודעות שנגרמות בעקבות מתח וחוסר נוחות.

בבחינת תנועות אלו יש לבחון את התמונה הכוללת ואת השינויים בתזוזות בהתאם לסיטואציה. בנוסף יש לזכור כי אדם מיומן דיו יכול לשלוט בתנועות הללו ויהיה קשה מאוד לחשוף אותן.

עיניים

מעיניו של אדם ניתן להסיק רבות לגבי אישיותו ומצבו הנפשי בסיטואציה.

באופן טבעי לאדם שמשקר יהיה קשה יותר ליישר מבט ולהביט בעיניכם ולכן הוא ייטה להביט לצדדים או לחלופין להרבות למצמץ .

מנגד, כאשר אותו אדם ינסה להסתיר את השקר ויתאמץ להביט בעיניכם למרות זאת, ייתכן כי מבטו יהיה חד וישיר מידי באופן שאינו טבעי .

 

דיבור

באופן כללי לאדם שמשקר נדרש זמן רב יותר בכדי להתבטא, מהסיבה הפשוטה שהוא צריך לחשוב על דבריו ולתכנן אותם טרם יאמרו. אלו יגרמו להשהיה בדיבור, מעין עצירה קטנה, לעיתים כמעט בלתי מורגשת לפני המשפטים השקריים.  

וכפי שכבר אמרנו, חשוב להביט על התמונה בכללותה ולבחון מי האדם שעומד מולנו. לאדם ביישן לדוגמא יהיו השהיות רבות יותר בדיבור ללא קשר לאמת או שקר בדבריו.

 

התכווצויות וקפיצות שרירים

בעיקר בשרירים הקטנים ביותר כגון שרירי הלסת, הלשון, העיניים והאצבעות.  מצד אחד, קשה מאוד לשלוט בהתכווצויות וקפיצות שרירים אלו, ומצד שני קשה לא פחות להבחין בתגובות אלו שכן לעיתים הן כמעט ולא מורגשות ומופיעות לפרקי זמן מזעריים.

 

נגיעות בפנים

מה לגבי מי שנוגע באפו , האם הוא באמת משקר כפי שנוטים לחשוב?

מחקרים הוכיחו שבזמן לחץ מתרחשים בגופנו תהליכים הגורמים להרגשת גרד באזור פנים.

הרגשה זו תגרום לאי נוחות ולרצון לשלוח יד ולגרד או ללטף את פנינו.

הסבר נוסף הוא שכחלק ממנגנון ההרגעה העצמית שולח המוח פקודה לגופנו לפיה יש צורך ללטף את אזור הפנים ובעיקר השפתיים כפיצוי על המתרחש.

ייתכן כי אדם מיומן ינסה להסתיר תנועות אלו והן יצטמצמו עד לכדי חוסר נגיעה מוחלט בפניו גם במקרה של גרד או רצון ממשי. ניסיון זה יש לזכור יגרום לאי נוחות ושקט בגופו ויעודד תזוזות ותנועות לא מודעות בגופו.

 

זכרו, ניתוח שפת הגוף הינו כלי אחד מיני רבים העומדים לרשותו של החוקר כחלק מאיסוף המודיעין האנושי.

בבואנו לנתח את שפת גופו של נחקר יש להתחשב במכלול הגורמים המשפיעים ולבחון כל מקרה לגופו ועל כן נדרשת מיומנות רבה.

אל תמהרו לקבוע כי האדם שעומד מולכם דובר אמת או שקר בהתבסס על ניתוח כללים אוניברסליים בשפת גופו.

 

משרדנו מתמחה בהפעלת הגורם האנושי באיסוף המודיעין.

ביצוע מעקבים, הקמות מגע, הפעלת סוכנים ומקורות, דיבוב, תשאול ויצירת סיפור כיסוי הינם חלק מהכלים בהם אנו מבצעים שימוש בהליך איסוף המידע .